„Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani ma prawo do przyszłości”
J. Piłsudski
W dniu 30 października 2015r. klasa 1a oraz 1d posprzątała i zapaliła znicze na grobach nauczycieli naszego liceum. Tradycją już jest, że w listopadzie uczniowie II Liceum opiekują się grobami, które w większości zostały opuszczone. Najczęściej są to groby naszych nauczycieli, przyjaciół i sympatyków „Śniadka”. Było to bardzo ważne wydarzenie dla uczniów, ponieważ mogli poznać historię nauczycieli i dowiedzieć się jak ciężko wyglądała ich praca w tamtych czasach.
Zapalono znicze m.in. na grobie Bolesława Markowskiego (ur.23. III.1862 – zm. 30. IX.1936) założyciela naszej szkoły (wówczas Szkoły Handlowej), pełniącego również funkcję Ministra Skarbu w latach 1919-26 oraz rektora Wyższej Szkoły Handlowej.
Uczniowie odwiedzili także groby Ildefonsa Sikorskiego (historyka, dyrektora Państwowego Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego). Dyrektor Ildefons był pierwszym dyrektorem, który w sposób demokratyczny zarządzał szkołą, walczył o dobro uczniów, organizował tajne nauczanie podczas gdy Niemcy w 1939r urządzili w szkole skład zboża. Był znanym i lubianym dyrektorem. Trwale zapisał się w pamięci absolwentów „Śniadka”.
Władysława Huěta – absolwenta Monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. W Kielcach był nauczycielem rysunku, malarstwa i języka francuskiego. Uczył w dawnej Miejskiej Szkole Handlowej, która jest teraz naszym II Liceum Ogólnokształcącym. Był również założycielem drużyny harcerskiej.
Jana Młynarczyka – autora książki pt. „Śniadecczycy”, która opisuje dzieje kieleckiej Szkoły Handlowej Stowarzyszenia Kupców Polskich i Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Jana Śniadeckiego w Kielcach w latach 1903 – 1945, więźnia gestapo, uczestnika wojny obronnej 1939r. ,oficera Korpusu Posiłkowego gen. Maczka.
Ireny Krawczyk (nauczycielki łaciny), Stanisława Jerschina (polonisty), Marii i Haliny Rychter (nauczycielek j. polskiego, filozofii i historii), Zygmunta Pionniera – nauczyciela języka francuskiego, kapelana ks. biskupa Kaczmarka, uczestnika wojny obronnej 1939r.