Jaki kierunek studiów wybrać, aby znaleźć pracę, jak walczyć z bezrobociem oraz jaką pracę oferuje nasz region młodym ludziom – między innymi na te pytania odpowiadali marszałek Adam Jarubas oraz Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego podczas debaty na temat szans młodzieży w województwie świętokrzyskim. Spotkanie odbyło się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Kielcach.
Celem debaty była przede wszystkim chęć zwrócenia uwagi na problem bezrobocia wśród młodzieży, a także wspomaganie drogi do edukacji, zawodu, pracy oraz kariery.
– Jest mi bardzo miło, że nasze liceum już po raz kolejny odwiedziły osoby pracujące w samorządzie lokalnym. Takie spotkanie stanowi dla naszej młodzieży praktyczną lekcję wiedzy o społeczeństwie – mówiła Bożena Potocka, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach.
W trakcie debaty licealiści przedstawili prezentację na temat bezrobocia w województwie świętokrzyskim. Wielokrotnie podkreślali wagę problemu bezrobocia wśród młodzieży i negatywnych skutków, jakie ono niesie w regionie. Mówili także o tym, jakie cechy powinien posiadać dobry kandydat do pracy.
– Bezrobocie jest jednym z najgorszych problemów, które dotyka w naszym regionie ludzi młodych. Miejsc pracy nie tworzy się administracyjnie, powinny znajdować się w produkcji i usługach. Zadaniem władz regionu jest m.in. zachęcanie firm do powstawania w regionie, wspierania uczelni wyższych oraz realizowanie projektów szkoleniowych i edukacyjnych. Warto także pomyśleć o nowych kierunkach studiów, takich jak biotechnologia, budownictwo, urbanistyka czy architektura krajobrazu – mówił marszałek Adam Jarubas
Z kolei Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego poinformował młodzież o nowych programach edukacyjnych i szkoleniowych, jakie będą realizowane w przyszłości oraz inwestycjach kulturalnych. Licealistów ze „Śniadka” zachęcał do aktywnego uczestnictwa w przedmiotach ekonomicznych oraz wybierania świadomych kierunków studiów.
Z ekonomią zawsze Musisz Być na TY